استفاده گسترده از مدل‌سازی عددی در مهندسی ژئوتکنیک در اثر پیشرفت‌های اخیر فناوری در نرم افزار و سخت افزار امکان‌پذیر شده است. مدل‌سازی عددی روشی برای تعیین تنش‌ها و کرنش‌ها (و به عبارتی نیروها و تغییر شکل‌ها) در یک مسئله پیچیده مهندسی است که شامل اندرکنش خاک و سازه نیز می‌تواند باشد.

      با توجه به اینکه رابط‌های کاربری نرم‌افزارها به طرز چشمگیری ساده شده، متأسفانه امکان ورود "افراد غیر متخصص" به این زمینه تخصصی را فراهم کرده است. همیشه باید کنترل گردد که مدل ساخته شده بتواند جایگزین واقعیت ساده شده موجود گردد. علاوه بر آن باید بین پیچیدگی مدل و نتایج مورد نیاز نیز تعادل برقرار شود و پیچیدگی غیر ضروری به مدل تحمیل نشود. از این رو درک محدودیت‌های نرم‌افزارهای ژئوتکنیک و آگاهی از فرضیات ساده شده در فرآیند طراحی بسیار مهم است. فرضیات عمومی در مدل سازی هر اندرکنشی بین خاک و سازه عبارتند از:

  • تنش‌های درجا که باید در مدل ایجاد شوند.
  • تعیین رفتار خاک (زهکشی شده و زهکشی نشده)
  • انتخاب مدل رفتاری مناسب و پارامترهای آن

     برای دستیابی به دقت قابل قبول، کالیبراسیون و صحت‌سنجی مدل توسعه یافته در هر تحلیل عددی بسیار حیاتی است. کالیبراسیون و راستی‌آزمایی شامل استفاده از نتایج اندازه‌گیری دقیق آزمایشگاهی و میدانی است به گونه‌ای که منحنی پاسخ مدل با واقعیت‌های موجود قابل مقایسه باشد.

     راه‌حل‌های مهندسی را نمی‌توان تنها با افزایش قدرت سیستم‌های محاسبه‌گر به سرانجام رساند. در واقع، راه‌حل‌های مهندسی توسط مهندسان با تجربه و اختصاص وقت برای تفکر بنیادی درباره مشکلات چالش برانگیز به نتیجه مطلوب می‌رسد. صرفا وقتی این تجربه مهندسی با علم مدرن مدل‌سازی عددی ترکیب می‌شود، راه حل‌های موثر قابل ارائه خواهد بود.

     شرکت ژئومحیط پارس با ترکیبی از تجربیات سنتی مهندسی و تکنیک‌های پیشرفته مدل‌سازی عددی، راه‌حل‌های بی‌نظیری را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. این امر با همکاری نزدیک مهندسان با تجربه با فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه‌های کشور امکان‌پذیر شده است.

 

 

سایر خدمات ویژه شرکت 

گلچینی از خدمات ما

 

فهرست کامل کارفرمایان ما

به ترتیب حروف الفبا:

  • بنیاد سرو (بیمارستان فوق تخصصی اطفال اکبر)
  • پژوهشگاه ابن سینا
  • دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
  • سازمان بنادر و دریانوردی- اداره ...

 

پیام هیات مدیره و منشور اخلاقی

شرکت مهندسين مشاور «ژئومحيط پارس» نزدیک به دو دهه پیش تأسيس و با ارائه خدمات مهندسی عمران و ژئوتکنیک در مراحل مختلف مطالعات اوليه، طراحی، نظارت و کنترل کيفيت درحين اجرا سعی در بهبود کيفی پروژه‌های عمرانی در داخل و خارج کشور داشته است. برای اين منظور شرکت «ژئومحيط پارس» به وسیله بهره‌گیری از زبده‌ترین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و پرسنل مجرب در ده‌ها پروژه بزرگ دولتی و خصوصی ازجمله سازه‌های بلند مرتبه، مخازن سنگين، نیروگاه‌ها، مجتمع‌های صنعتی و پتروشيمی، ميادين نفتی، مجتمع‌های تفريحی، شهرک‌های مسکونی، اسکله‌ها، پل‌ها و همچنين شریان‌های حياتی مانند خطوط لوله، خطوط انتقال نیرو و … همکاری داشته است.


 

آزمایشگاه خرمدشت