روش‌‏های مختلفی برای تعیین ظرفیت باربری نهایی شمع‏‌ها وجود دارد. به دلیل اطمینان بالای آزمایش‌‌های بارگذاری شمع در تعیین ظرفیت باربری نهایی، آیین‏‌نامه‏‌ها و سایر مراجع معتبر امکان کاهش ضریب اطمینان (در روش­‌های تنش مجاز) و یا افزایش ضرایب ایمنی کاهش بار (در روش‌های حالت حدی یا LRFD) را در صورت استفاده از آزمایش‌­های بارگذاری فراهم نموده‏‌اند. تجربیات جهانی نشان داده است که ظرفیت باربری نهایی حاصل از آزمایش­‌های بارگذاری استاتیکی یا دینامیکی در اکثر مواقع بیشتر از ظرفیت محاسبه شده توسط روش‏‌های دیگر مانند روش‌های محاسباتی و یا حتی روش­‌های مبتنی بر آزمایش‌های صحرایی است. لذا انجام آزمایش‌­های بارگذاری با حصول "بار نهایی بالاتر" از یکسو و همچنین "کاهش ضریب اطمینان طراحی" از سوی دیگر (طبق توصیه انواع آئین­‌نامه‌های معتبر مانند مبحث ۷، پی و پی­‌سازی)، به صورت مضاعف باعث افزایش "بار مجاز شمع" گشته و صرفه‏‌جویی قابل توجهی حاصل می­‌گردد.

در چرخه مطالعات ژئوتکنیک و تعیین خصوصیات فیزیکی و مقاومتی خاک‌ها، دستیابی به نمونه‌های با کیفیت و دست‌نخورده که معرف شرایط طبیعی خاک در محل باشد همواره یکی از دغدغه‌های مهندسین ژئوتکنیک بوده است. از این رو علاوه بر نمونه‌گیری و انجام آزمایش‌های آزمایشگاهی، انجام آزمایش‌های صحرایی یا درجا (in-situ) در انواع مراجع فنی معرفی و توصیه شده است. آزمایش نفوذ مخروط (CPT) یکی از دقیق‌ترین و مناسب‌ترین آزمایش‌های صحرایی در تعیین انواع پارامتر‌های خاک‌های ریزدانه (خیلی نرم تا سفت) و دانه‌ای (سست تا نیمه‌متراکم) است.

 • مطالعات تکتونیکی، ژئوتکنیک لرزه‌ای و تحلیل خطر
 • آزمایش‌های لرزه‌نگاری و گسل‌یابی
 • تحلیل دینامیکی آبرفت
 • انجام آزمایش‌های ویژه آزمایشگاهی مانند سه ‎محوری بزرگ مقیاس و سیکلی (دینامیکی) جهت مطالعه اثر مسیر تنش و شرایط بارگذاری بر رفتار و مقاومت خاک
 • بررسی مقاومت روانگرایی و تعیین پارامترهای دینامیکی خاک نظیر مدول برشی دینامیکی، میرایی و …
 • انجام آزمایش برش ساده

مصالحی مانند بتن، فولاد و ژئوسینتتیک‌‏ها در کارگاه‏‌ها و کارخانه‌‏های مختلف با سطح دقت و کیفیت متفاوت تولید می‏شوند. لذا کیفیت و مشخصات مقاومتی آنها با آنچه بصورت اسمی ادعا شده، ممکن است متفاوت باشد. جهت اطمینان از کسب مقاومت و کیفیت اسمی، لازم است فرضیات طراحی با انجام انواع آزمایش­‌های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی بر روی مصالح کنترل گردد. آزمایش‌‏ها به طور معمول برای تعیین مقاومت کششی میلگرد یا مقاومت فشاری بتن انجام می‏شود. همچنین در سال‌های اخیر انواع آزمایش‌­ها بر روی محصولات ژئوسنتتیکی جهت کنترل دوام و ماندگاری محصولاتی مانند ژئوممبرین، ژئوتکستایل، ژئوگرید، ژئوسل، ... مورد توجه قرار گرفته است.

ابزاردقیق همانند گزارشگر و ناظری در درون سازه‌‏های خاکی و بتنی عمل نموده و پارامترهای مورد نیاز مانند نیرو، تنش، تغییر شکل، کرنش، نشست، میزان جریان آب، فشار آب حفره‏‌ای و مانند آن را اندازه‏‌گیری و اطلاعات حاصل از آن توسط سیستم قرائت‏‌گر استخراج و به اطلاع مهندسین می‏رسد. گاهی ابزار دقیق در حین انواع آزمایش‌‏ها و برای گرفتن اطلاعات دقیق‏‌تر بکار می‏رود و گاهی با استفاده از نتایج ابزار دقیق می‏توان از صحت عملکرد سازه اطمینان حاصل نمود. مثلا با کارگذاری کرنش‌سنج در داخل یک شمع بتنی در حین آزمایش بارگذاری استاتیکی، می‏توان اطلاعات دقیق‏تری از تفکیک مقاومت­های نوک و جدار آن حاصل نمود و یا با ابزارگذاری یک سد خاکی در حین ساخت و بهره‏برداری، علاوه بر کنترل پارامترهای مختلف می‏توان با انجام آنالیزهای برگشتی، اطلاعات ارزشمندی برای طراحی موارد مشابه حاصل نمود.

 • در مطالعات مهندسی ابتدا علل بروز نشست در سایت بررسی خواهد شد.
 • راهکارهای ژئوتکنیکی مناسب جهت توقف نشست و در صورت نیاز اصلاح وضع موجود بررسی و روش بهینه فنی و اقتصادی انتخاب خواهد شد.
 • دفترچه محاسبات جهت اصلاح پی برای هر سازه به روش انتخابی به همراه نقشه‌های اجرایی ارائه خواهد شد.
 • میزان آسیب‌هاي وارده به سیستم سازه‌اي موجود و تغییرمکان‌ها و تغییرشکل‌های ایجاد شده در تمامی المان‌های سازه‌ای شامل ستون‌ها، تیرها و پایپ ساپورت‌ها بررسی خواهد شد.
 • میزان آسیب‌پذیري المان‌های سازه‌ای و لزوم تقویت و یا تعویض آنها بررسی می‌گردد.
 • در نهایت به همراه دفترچه محاسبات مربوط به مناسب‌ترین راهکار جهت اصلاح وضع موجود، نقشه‌هاي اجرایی و جزئیات کار با لحاظ شرایط بهره‌برداری در سایت ارائه خواهد شد.

استفاده گسترده از مدل‌سازی عددی در مهندسی ژئوتکنیک در اثر پیشرفت‌های اخیر فناوری در نرم افزار و سخت افزار امکان‌پذیر شده است. مدل‌سازی عددی روشی برای تعیین تنش‌ها و کرنش‌ها (و به عبارتی نیروها و تغییر شکل‌ها) در یک مسئله پیچیده مهندسی است که شامل اندرکنش خاک و سازه نیز می‌تواند باشد.

 • مطالعات مکان‌یابی لندفیل (Landfills) و مرکز دفع پسماندهای ویژه (صنعتی خطرناک) با استفاده از سیستم سنجش از راه دور (GIS)
 • تحلیل و طراحی محل‌های دفع پسماندهای شهری، صنعتی و همچنین سدهای باطله (Tailing Dams)
 • انجام مطالعات آلودگی‌زدایی محل‌های آلوده ناشی از نشت آلاینده‌ها در خاک و شناسایی منابع آلاینده و میزان آلودگی آبخوان‌ها (Aquifer)  
 • مطالعه اثرات زیست‎محیطی احداث پروژه‌های مختلف عمرانی و صنعتی و آزمایش آلاینده‌های آب

MTM 200px

 

"مواد ساخت آزما ویستا" (.Global MTM Inc) پیشتاز در تولید تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی در رشته مهندسی عمران و شاخه مهندسی ژئوتکنیک نظیر دستگاه سه محوری سیکلی/دینامیکی طی چند سال گذشته در ایران فعالیت داشته است. در حال حاضر شرکت "مواد ساخت آزما" با بهره‌گیری از زبده‌ترین اساتید و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مهندسی عمران، الکترونیک، کامپیوتر و مکانیک در حال تولید تجهیزات آزمایشگاهی در دو شاخه ژئوتکنیک (سه محوری، برش ساده، برش مستقیم، تک¬محوری، تحکیم، CBR، ....) و سازه (دستگاه‌های کشش و تست مصالح با ظرفیت‌های مختلف) می‌باشد.

گلچینی از خدمات ما

 

فهرست کامل کارفرمایان ما

به ترتیب حروف الفبا:

 • بنیاد سرو (بیمارستان فوق تخصصی اطفال اکبر)
 • پژوهشگاه ابن سینا
 • دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
 • سازمان بنادر و دریانوردی- اداره ...

 

پیام هیات مدیره و منشور اخلاقی

شرکت مهندسين مشاور «ژئومحيط پارس» نزدیک به دو دهه پیش تأسيس و با ارائه خدمات مهندسی عمران و ژئوتکنیک در مراحل مختلف مطالعات اوليه، طراحی، نظارت و کنترل کيفيت درحين اجرا سعی در بهبود کيفی پروژه‌های عمرانی در داخل و خارج کشور داشته است. برای اين منظور شرکت «ژئومحيط پارس» به وسیله بهره‌گیری از زبده‌ترین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و پرسنل مجرب در ده‌ها پروژه بزرگ دولتی و خصوصی ازجمله سازه‌های بلند مرتبه، مخازن سنگين، نیروگاه‌ها، مجتمع‌های صنعتی و پتروشيمی، ميادين نفتی، مجتمع‌های تفريحی، شهرک‌های مسکونی، اسکله‌ها، پل‌ها و همچنين شریان‌های حياتی مانند خطوط لوله، خطوط انتقال نیرو و … همکاری داشته است.


 

آزمایشگاه خرمدشت